Lil' Feather: psycholog Agnieszka Bojda

Psychologia dziecięcia i bajki terapeutyczne to dwie rzeczy, którymi się pasjonuję. Blog piszę z uśmiechem o dzieciach, uczuciach i świecie kobiety.

Gravitan dla dzieci: zabawy z psychologiem cz.1

07.27.2015

Podczas wakacji stolica oferuje dzieciakom mnóstwo ciekawych możliwości spędzenia wolnych dni. Organizowane są grupowe wyjazdy, pikniki, festyny, koncerty i przedstawienia. Najbogatsza jest jednak oferta przeróżnych zajęć: plastycznych, edukacyjnych, sportowych, muzycznych… czego tylko dusza zapragnie!

Przykładem atrakcyjnej formy letniej zabawy są półkolonie organizowane przez warszawską sieć siłowni Gravitan. W ich planie zawierają się liczne warsztaty, między innymi zajęcia rozwojowe mojego autorstwa przeznaczone dla dzieci w wieku 4 – 12 lat.

Zabawy z psychologiem na półkoloniach w Gravitanie Junior

Ze względu na to, że interesuję się bajkoterapią (więcej na ten temat znajdziesz w artykule o bajkach terapeutycznych), postanowiłam wykorzystać jej założenia w tworzeniu zabaw dla małych klientów bawialni Gravitan. Ułożyłam konspekt siedmiu zajęć o rożnej tematyce. Każde z nich otwiera opowiadanie napisanej przeze mnie terapeutycznej opowieści.

zabawy dla dzieci

Założeniem moich zajęć jest wprowadzenie dzieci w magiczny, wyobrażony świat bajek i uczenie ich poprzez zabawę. Podczas jednego z ćwiczeń przenosimy się do morskiej krainy, a w innym zamieniamy się w piratów poszukujących skarbu. Jednego dnia bawimy się w wyimaginowanym, kwiecistym ogrodzie, innego przypływamy na zaprojektowaną przez dzieci, magiczną wyspę. Za każdym razem czekają na nas niezapomniane przygody!

Zajęcia mają na celu rozwój wyobraźni, budowanie relacji społecznych, naukę współpracy, a także rozwój inteligencji i zdolności manualnych dzieci. W trakcie zabawy, maluchy zarówno ćwiczą pracę w grupie, jak również zwiększają swoją samoświadomość. Niektóre warsztaty zawierają elementy relaksacji.

Wszystkie zajęcia odbywają się według schematu:

  1. Zabawa integracyjne.
  2. Opowiadanie bajki terapeutycznej.
  3. Rozmowa o bajce.
  4. Zabawa główna.
  5. Rozmowa podsumowująca, wymiana wrażeń.

Poniżej znajduje się relacja z prowadzonych przeze mnie zajęć opartych na bajce pt.: „List w butelce”. Warsztaty te odbyły się w Gravitanie na początku lipca. Kolejny turnus w sierpniu. Serdecznie zapraszam!

1. Opowiadanie bajki „List w butelce”.

Cel: relaksacja, wprowadzenie w świat wyobraźni.

Bohaterem bajki, jest mały Tomek, który wyjechał z rodzicami na biwak nad jeziorem. Podczas jednego z wieczorów, gdy cała rodzina odpoczywała na kocu przy ognisku i obserwowała niebo pełne gwiazd, mama Tomka opowiedziała legendę o spadających gwiazdach. Zgodnie z tą opowieścią stworki zamieszkujące inne planety wysyłają do nas swoje życzenia. Życzenia te spadają na Ziemię, zapisane w jakiejś formie (np.: wyryte na skale), a gdy zostaną znalezione, spełniają się. Na podstawie tej legendy ludzie również spisują swoje życzenia i wysyłają je w świat z nadzieją o ich spełnieniu. Tomek na następny dzień kąpiąc się w jeziorze znajduje dryfującą butelkę z listem zawierającym opis chłopca i spis jego marzeń. Zainspirowany legendą opowiedzianą przez mamę, Tomek postanawia napisać własny list i posłać go w butelce w świat….

Opowiadanie bajki

Na początku odbyły się obrady Okrągłego Stołu… 🙂

2. Rozmowa o Tomku i liście w butelce. Dzieci opowiadają o swoich marzeniach i życzeniach. Wspólnie omawiamy, jak mogą się przedstawić odbiorcy listu i co o sobie napisać. 

Cel: wzrost samoświadomości dziecka, rozwój umiejętności autoprezentacji.

dzieci Gravitan

Jeden z chłopców do samego końca nie ujawnił mi swojego marzenia. „No wie Pani co! Przecież jeśli od razu je zdradzę to się nie spełni!”

3. Zabawa główna: tworzenie listu do wysłania w butelce.

Cel: wizualizacja własnych myśli.

Odpowiedni sprzęt do zadań specjalnych to podstawa!

psycholog Gravitan

Najmłodszy maluch, Meliska, dzielnie radziła sobie z zadaniem. Gdy jej pomagałam, moja bluzka prawie, prawie zyskała kilka nowych kwiatków namalowanych farbkami.. 🙂

chłopiec rysunek

Pełne skupienie. Oliwer wykonał nawet aż dwa listy. 

marzenie

Wszystkie marzenia są do spełnienia. 

4. Przygotowanie własnej butelki z listem.

Cel: wzbudzenie wiary w spełnianie marzeń.

Dzieci po zajęciach zabierają swoje butelki do domu i mają za zadanie wysłać je w świat podczas wakacyjnych wyjazdów. Niech marzenia się spełniają!

Tyle radości! A może z tej butelki dałoby się również zrobić lunetę…?

list 1

Pakowanie listu. 

Ostatnie poprawki…

5. Rozmowa podsumowująca/zabawa zamykająca zajęcia.

Przykładowe pytania do dyskusji z dziećmi:

  • Co o sobie napisałaś/eś?
  • W jaki sposób wyślesz w świat swoją butelkę?
  • Jak myślisz, kto znajdzie Twoją butelkę?

List w butelce gotowy do wysłania!

Bardzo dziękuję Natalia Markiewicz Photos. za cudowne zdjęcia.

Agnieszka, psycholog i dziennikarka. Kocham dzieci, piszę o ich myślach i uczuciach. Cieszę się życiem.

Psycholog Agnieszka Bojda: psychoterapia dzieci i dorosłych.
Adres gabinetu: ul. Malborska 3 lok. 1, Warszawa 03-286. Tel.: 795 056 700